Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

2022 NEW SEASON - TBUSA WHOS ON DECK

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
September 25, 2021 through September 26, 2021

 

**NEW 2022 SEASON BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, AL) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-15U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.  TEAM AGE MOVES UP AUGUST 1, 2021.

 

Visit Dothan


TEAMS LISTED HAVE CONFIRMED PLAYING

BRACKETS POSTED WEDNESDAY BY MIDNIGHT


 

**FIELD LOCATIONS**

 JAMES OATES BASEBALL - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303   

 PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM DR., DOTHAN, AL 36301 

NORTHCUTT FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303  

MIRACLE FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303  

 

 8U/9U/10U/11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX 

13U - MIRACLE FIELD (HARDY) 

14U - NORTHCUTT FIELD 

15U - PITTMAN FIELD




TEAMS AGE MOVE UP AUGUST 1, 2021 FOR NEW 2022 SEASON 

-PLEASE CREATE NEW TEAM AND REGISTER-

LIMITED FALL SPOTS AVAILABLE

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Tallahassee Renegades 8 Tallahassee, FL
South Walton Hawks 8 Santa Rosa Beach, FL
Albany Express 8 Albany, GA
Peach Clobbers 8 Sylvester, GA
Bombers 8 Ozark, AL

9U
Team Name Age City, State
Aftershock 9 Dothan, AL
LA Sliders 9 Skipperville, AL
Panhadle Dirt Devils 9 Bonifay, FL
Pelicans 9 Panama City, FL
Ozark Express 9 Ozark, AL
Traveling Eagles 9U A 9 Niceville, FL
Gulf Coast Crush 9 Panama City, FL

10U
Team Name Age City, State
South Walton Hawks Green 10 Santa Rosa Beach, FL
DKSA ELITE 10U 10 Thomasville, GA
Diamond Athletics 10u 10 Enterprise, AL
Gulf Coast Spartans 10 Panama City, FL
Dirtbags 10u 10 Enterprise, AL

11U
Team Name Age City, State
Diamond Athletics 11U 11 Enterprise, AL
Longhorns 11 Newton, AL
850 Waves 11 Lynn Haven, FL
South Alabama Rattlers 11 Rehobeth, AL

12U
Team Name Age City, State
HK Prime 9 12 Dothan, AL
The Southern Closers 12 Dothan, AL
Mpact Sports 12U 12 Marianna, FL

13U
Team Name Age City, State
Gulf Coast JackHammers 13 Panama City, FL
HK Prime 9 13 Dothan, AL
Great Hambinos 13 Dothan, AL
NLB 13U 13 Panama City, FL
Sandlot 13 Apalachicola, FL
Traveling Eagles 13U 13 Niceville, FL

14U
Team Name Age City, State
Mpact Sports 14 Marianna, FL
Florida Grind 14U 14 Panama city, FL
HK Prime 9 14 Dothan, AL
Wiregrass Indians 14U 14 Headland, AL

15U
Team Name Age City, State
Clutch 15 Pensacola, FL
DKSA ELITE 15 Thomasville, GA
CS Knights 15 Cairo, GA
S.A.T / Titans 15 Dothan, AL
Bucks Baseball 15 DeFuniak Springs, FL
Prime 9 White 15 Dothan, AL

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
0
15
Tallahassee Renegades
Albany Express
-vs- 09/25/2021 - 9:00 AM FIELD 3
20
1
Albany Express
South Walton Hawks
-vs- 09/25/2021 - 10:20 AM FIELD 3
2
14
Tallahassee Renegades
Peach Clobbers
-vs- 09/25/2021 - 11:40 AM FIELD 3
18
16
South Walton Hawks
Bombers
-vs- 09/25/2021 - 1:00 PM FIELD 3
12
1
Peach Clobbers
Bombers
-vs- 09/25/2021 - 2:20 PM FIELD 3
2
18
Tallahassee Renegades
Bombers
-vs- 09/26/2021 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1)
13
2
Peach Clobbers
South Walton Hawks
-vs- 09/26/2021 - 9:20 AM FIELD 3 (GM2)
18
8
Albany Express
Bombers
-vs- 09/26/2021 - 10:40 AM FIELD 3 (GM3)
14
15
Peach Clobbers
Albany Express
-vs- 09/26/2021 - 12:00 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
20
1
LA Sliders
Aftershock
-vs- 09/25/2021 - 8:00 AM FIELD 4
19
4
Gulf Coast Crush
Panhadle Dirt Devils
-vs- 09/25/2021 - 8:00 AM FIELD 5
12
5
LA Sliders
Ozark Express
-vs- 09/25/2021 - 9:40 AM FIELD 4
9
10
Gulf Coast Crush
Pelicans
-vs- 09/25/2021 - 9:40 AM FIELD 5
13
9
Aftershock
Pelicans
-vs- 09/25/2021 - 11:20 AM FIELD 4
19
13
Traveling Eagles 9U A
Panhadle Dirt Devils
-vs- 09/25/2021 - 11:20 AM FIELD 5
17
2
Ozark Express
Traveling Eagles 9U A
-vs- 09/25/2021 - 1:00 PM FIELD 5
11
10
Gulf Coast Crush
Panhadle Dirt Devils
-vs- 09/26/2021 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1)
13
6
Ozark Express
Traveling Eagles 9U A
-vs- 09/26/2021 - 8:00 AM FIELD 5 (GM2)
14
4
Pelicans
Aftershock
-vs- 09/26/2021 - 9:40 AM FIELD 4 (GM3)
9
7
Gulf Coast Crush
Ozark Express
-vs- 09/26/2021 - 9:40 AM FIELD 5 (GM4)
7
10
LA Sliders
Pelicans
-vs- 09/26/2021 - 11:20 AM FIELD 4 (GM5)
4
16
Gulf Coast Crush
Pelicans
-vs- 09/26/2021 - 1:00 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
5
22
DKSA ELITE 10U
Diamond Athletics 10u
-vs- 09/25/2021 - 8:00 AM FIELD 2
7
3
DKSA ELITE 10U
Dirtbags 10u
-vs- 09/25/2021 - 9:40 AM FIELD 2
13
10
Diamond Athletics 10u
South Walton Hawks Green
-vs- 09/25/2021 - 11:20 AM FIELD 2
7
5
Dirtbags 10u
Gulf Coast Spartans
-vs- 09/25/2021 - 1:00 PM FIELD 2
7
8
South Walton Hawks Green
Gulf Coast Spartans
-vs- 09/25/2021 - 2:40 PM FIELD 2
13
6
DKSA ELITE 10U
South Walton Hawks Green
-vs- 09/26/2021 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1)
6
10
Dirtbags 10u
Gulf Coast Spartans
-vs- 09/26/2021 - 9:40 AM FIELD 2 (GM2)
13
4
Diamond Athletics 10u
DKSA ELITE 10U
-vs- 09/26/2021 - 11:20 AM FIELD 2 (GM3)
3
11
Gulf Coast Spartans
Diamond Athletics 10u
-vs- 09/26/2021 - 1:00 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
3
8
Longhorns
850 Waves
-vs- 09/25/2021 - 10:00 AM FIELD 1
1
15
Longhorns
Diamond Athletics 11U
-vs- 09/25/2021 - 11:40 AM FIELD 1
4
5
South Alabama Rattlers
850 Waves
-vs- 09/25/2021 - 1:20 PM FIELD 1
3
8
South Alabama Rattlers
Diamond Athletics 11U
-vs- 09/25/2021 - 3:00 PM FIELD 1
3
11
850 Waves
South Alabama Rattlers
-vs- 09/26/2021 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1)
6
5
Diamond Athletics 11U
Longhorns
-vs- 09/26/2021 - 9:40 AM FIELD 1 (GM2)
5
4
South Alabama Rattlers
Diamond Athletics 11U
-vs- 09/26/2021 - 11:20 AM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
2
1
Mpact Sports 12U
The Southern Closers
-vs- 09/25/2021 - 9:00 AM FIELD 6
6
11
HK Prime 9
The Southern Closers
-vs- 09/25/2021 - 10:40 AM FIELD 6
4
9
HK Prime 9
Mpact Sports 12U
-vs- 09/25/2021 - 12:20 PM FIELD 6
13
5
The Southern Closers
HK Prime 9
-vs- 09/26/2021 - 9:00 AM FIELD 6 (GM1)
0
19
Mpact Sports 12U
The Southern Closers
-vs- 09/26/2021 - 10:40 AM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
10
1
Great Hambinos
Gulf Coast JackHammers
-vs- 09/25/2021 - 8:00 AM HARDY
6
5
Gulf Coast JackHammers
HK Prime 9
-vs- 09/25/2021 - 9:40 AM HARDY
1
5
Great Hambinos
NLB 13U
-vs- 09/25/2021 - 11:20 AM HARDY
11
3
Traveling Eagles 13U
HK Prime 9
-vs- 09/25/2021 - 1:00 PM HARDY
5
4
Sandlot
NLB 13U
-vs- 09/25/2021 - 2:40 PM HARDY
6
2
Sandlot
Traveling Eagles 13U
-vs- 09/25/2021 - 4:20 PM HARDY
8
12
Traveling Eagles 13U
Gulf Coast JackHammers
-vs- 09/26/2021 - 8:00 AM HARDY (GM1)
6
3
NLB 13U
HK Prime 9
-vs- 09/26/2021 - 9:40 AM HARDY (GM2)
7
8
Sandlot
Gulf Coast JackHammers
-vs- 09/26/2021 - 11:20 AM HARDY (GM3)
4
3
Great Hambinos
NLB 13U
-vs- 09/26/2021 - 1:00 PM HARDY (GM4)
5
13
Gulf Coast JackHammers
Great Hambinos
-vs- 09/26/2021 - 2:40 PM HARDY (CHAMPIONSHIP)

14U
Score
Game Date / Time Location
3
2
HK Prime 9
Florida Grind 14U
-vs- 09/25/2021 - 9:00 AM NORTHCUTT
5
12
HK Prime 9
Mpact Sports
-vs- 09/25/2021 - 10:40 AM NORTHCUTT
1
10
Florida Grind 14U
Wiregrass Indians 14U
-vs- 09/25/2021 - 12:20 PM NORTHCUTT
6
3
Mpact Sports
Wiregrass Indians 14U
-vs- 09/25/2021 - 2:00 PM NORTHCUTT
7
6
Wiregrass Indians 14U
HK Prime 9
-vs- 09/26/2021 - 8:00 AM NORTHCUTT (GM1)
9
3
Mpact Sports
Florida Grind 14U
-vs- 09/26/2021 - 9:40 AM NORTHCUTT (GM2)
0
3
Wiregrass Indians 14U
Mpact Sports
-vs- 09/26/2021 - 11:20 AM NORTHCUTT (CHAMPIONSHIP)

15U
Score
Game Date / Time Location
3
16
Bucks Baseball
Prime 9 White
-vs- 09/25/2021 - 8:00 AM PITTMAN
11
5
Bucks Baseball
S.A.T / Titans
-vs- 09/25/2021 - 9:40 AM PITTMAN
12
2
Prime 9 White
CS Knights
-vs- 09/25/2021 - 11:20 AM PITTMAN
1
19
S.A.T / Titans
Clutch
-vs- 09/25/2021 - 1:00 PM PITTMAN
4
1
DKSA ELITE
CS Knights
-vs- 09/25/2021 - 2:40 PM PITTMAN
4
3
DKSA ELITE
Clutch
-vs- 09/25/2021 - 4:20 PM PITTMAN
9
2
Bucks Baseball
CS Knights
-vs- 09/26/2021 - 8:00 AM PITTMAN (GM1)
8
7
Clutch
S.A.T / Titans
-vs- 09/26/2021 - 9:40 AM PITTMAN (GM2)
6
4
DKSA ELITE
Bucks Baseball
-vs- 09/26/2021 - 11:20 AM PITTMAN (GM3)
8
0
Prime 9 White
Clutch
-vs- 09/26/2021 - 1:00 PM PITTMAN (GM4)
3
12
DKSA ELITE
Prime 9 White
-vs- 09/26/2021 - 2:40 PM PITTMAN (CHAMPIONSHIP)

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Albany Express 4-0-0 0-0-0 1 1
Peach Clobbers 3-1-0 0-0-0 2 2
South Walton Hawks 1-2-0 0-0-0 3 3
Bombers 1-3-0 0-0-0 4 5
Tallahassee Renegades 0-3-0 0-0-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-25 Tallahassee Renegades 0 Albany Express 15
9-25 Albany Express 20 South Walton Hawks 1
9-25 Tallahassee Renegades 2 Peach Clobbers 14
9-25 South Walton Hawks 18 Bombers 16
9-25 Peach Clobbers 12 Bombers 1
9-26 Tallahassee Renegades 2 Bombers 18
9-26 Peach Clobbers 13 South Walton Hawks 2
9-26 Albany Express 18 Bombers 8
9-26 Peach Clobbers 14 Albany Express 15

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Pelicans 4-1-0 0-0-0 1 4
Gulf Coast Crush 3-2-0 16-21-0 2 2
Ozark Express 2-2-0 0-0-0 3 3
LA Sliders 2-1-0 0-0-0 4 1
Aftershock 1-2-0 0-0-0 5 5
Traveling Eagles 9U A 1-2-0 0-0-0 6 6
Panhadle Dirt Devils 0-3-0 0-0-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-25 LA Sliders 20 Aftershock 1
9-25 Gulf Coast Crush 19 Panhadle Dirt Devils 4
9-25 LA Sliders 12 Ozark Express 5
9-25 Gulf Coast Crush 9 Pelicans 10
9-25 Aftershock 13 Pelicans 9
9-25 Traveling Eagles 9U A 19 Panhadle Dirt Devils 13
9-25 Ozark Express 17 Traveling Eagles 9U A 2
9-26 Gulf Coast Crush 11 Panhadle Dirt Devils 10
9-26 Ozark Express 13 Traveling Eagles 9U A 6
9-26 Pelicans 14 Aftershock 4
9-26 Gulf Coast Crush 9 Ozark Express 7
9-26 LA Sliders 7 Pelicans 10
9-26 Gulf Coast Crush 4 Pelicans 16

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Athletics 10u 4-0-0 1-2-0 1 1
Gulf Coast Spartans 2-2-0 0-0-0 2 3
Dirtbags 10u 1-2-0 0-5-0 3 2
DKSA ELITE 10U 2-2-0 0-0-0 4 4
South Walton Hawks Green 0-3-0 0-0-0 5 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-25 DKSA ELITE 10U 5 Diamond Athletics 10u 22
9-25 DKSA ELITE 10U 7 Dirtbags 10u 3
9-25 Diamond Athletics 10u 13 South Walton Hawks Green 10
9-25 Dirtbags 10u 7 Gulf Coast Spartans 5
9-25 South Walton Hawks Green 7 Gulf Coast Spartans 8
9-26 DKSA ELITE 10U 13 South Walton Hawks Green 6
9-26 Dirtbags 10u 6 Gulf Coast Spartans 10
9-26 Diamond Athletics 10u 13 DKSA ELITE 10U 4
9-26 Gulf Coast Spartans 3 Diamond Athletics 10u 11

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Alabama Rattlers 2-2-0 0-0-0 1 3
Diamond Athletics 11U 3-1-0 0-0-0 2 1
850 Waves 2-1-0 0-0-0 3 2
Longhorns 0-3-0 0-0-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-25 Longhorns 3 850 Waves 8
9-25 Longhorns 1 Diamond Athletics 11U 15
9-25 South Alabama Rattlers 4 850 Waves 5
9-25 South Alabama Rattlers 3 Diamond Athletics 11U 8
9-26 850 Waves 3 South Alabama Rattlers 11
9-26 Diamond Athletics 11U 6 Longhorns 5
9-26 South Alabama Rattlers 5 Diamond Athletics 11U 4

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
The Southern Closers 3-1-0 0-0-0 1 2
Mpact Sports 12U 2-1-0 0-0-0 2 1
HK Prime 9 0-3-0 4-15-0 3 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-25 Mpact Sports 12U 2 The Southern Closers 1
9-25 HK Prime 9 6 The Southern Closers 11
9-25 HK Prime 9 4 Mpact Sports 12U 9
9-26 The Southern Closers 13 HK Prime 9 5
9-26 Mpact Sports 12U 0 The Southern Closers 19

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Great Hambinos 3-1-0 0-0-0 1 2
Gulf Coast JackHammers 3-2-0 0-0-0 2 5
NLB 13U 2-2-0 0-0-0 3 3
Sandlot 2-1-0 0-0-0 4 1
Traveling Eagles 13U 1-2-0 0-0-0 5 4
HK Prime 9 0-3-0 7-18-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-25 Great Hambinos 10 Gulf Coast JackHammers 1
9-25 Gulf Coast JackHammers 6 HK Prime 9 5
9-25 Great Hambinos 1 NLB 13U 5
9-25 Traveling Eagles 13U 11 HK Prime 9 3
9-25 Sandlot 5 NLB 13U 4
9-25 Sandlot 6 Traveling Eagles 13U 2
9-26 Traveling Eagles 13U 8 Gulf Coast JackHammers 12
9-26 NLB 13U 6 HK Prime 9 3
9-26 Sandlot 7 Gulf Coast JackHammers 8
9-26 Great Hambinos 4 NLB 13U 3
9-26 Gulf Coast JackHammers 5 Great Hambinos 13

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Mpact Sports 4-0-0 0-0-0 1 1
Wiregrass Indians 14U 2-2-0 0-0-0 2 2
HK Prime 9 1-2-0 9-8-1 3 3
Florida Grind 14U 0-3-0 2-5-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-25 HK Prime 9 3 Florida Grind 14U 2
9-25 HK Prime 9 5 Mpact Sports 12
9-25 Florida Grind 14U 1 Wiregrass Indians 14U 10
9-25 Mpact Sports 6 Wiregrass Indians 14U 3
9-26 Wiregrass Indians 14U 7 HK Prime 9 6
9-26 Mpact Sports 9 Florida Grind 14U 3
9-26 Wiregrass Indians 14U 0 Mpact Sports 3

15U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Bucks Baseball 2-2-0 0-0-0 0 4
Prime 9 White 4-0-0 7-7-0 1 2
DKSA ELITE 3-1-0 1-2-0 2 1
Clutch 2-2-0 0-0-0 3 3
CS Knights 0-3-0 0-0-0 5 5
S.A.T / Titans 0-3-0 0-0-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
9-25 Bucks Baseball 3 Prime 9 White 16
9-25 Bucks Baseball 11 S.A.T / Titans 5
9-25 Prime 9 White 12 CS Knights 2
9-25 S.A.T / Titans 1 Clutch 19
9-25 DKSA ELITE 4 CS Knights 1
9-25 DKSA ELITE 4 Clutch 3
9-26 Bucks Baseball 9 CS Knights 2
9-26 Clutch 8 S.A.T / Titans 7
9-26 DKSA ELITE 6 Bucks Baseball 4
9-26 Prime 9 White 8 Clutch 0
9-26 DKSA ELITE 3 Prime 9 White 12

Event Address: 300 TAYLOR RD, DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

DOTHAN WEATHER