Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

TBUSA WATERMELON SMASH - DOTHAN, AL

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
May 22, 2021 through May 23, 2021

**2021 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, ALABAMA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-15U $325.   COME JOIN TBUSA.  GAMEDAY TSHIRT AND WATERMELON FOR EVERY OVER THE FENCE HOMERUN.  A FUN DAY FOR PLAYERS.  TOURNAMENT FILLS UP EVERY YEAR.  LIMITED SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.


Visit Dothan


 

CLICK RESULTS FOR SEED # 


**FIELD LOCATIONS**    

 

JAMES OATES BASEBALL/SOFTBALL COMPLEX - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303  

 PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM DR., DOTHAN, AL 36301  

NORTHCUTT FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303  

MIRACLE FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303 

 

7U/8U/9U/10U - JAMES OATES SOFTBALL COMPLEX - SB 

11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX -BB 

13U - MIRACLE FIELD  

14U - PITTMAN - NO Concession Stand  

 14U - NORTHCUTT - No Concession Stand

 


COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  May 19, 2021 at 6 pm CST 

Pay online or make checks payable to TBUSA.  

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
Team Name Age City, State
Montgomery Mayhem 7U 7 MONTGOMERY, AL
Bombers 7 Ozark, AL
Traveling Eagles gray 7 Niceville, FL
Top Secret 7 Pace, FL
7 Makos 7 Cantonment, FL
Diamond Athletics 7 Enterprise, AL

8U
Team Name Age City, State
FLORIDA GRIND 8u 8 Lynn Haven, FL
Tallahassee Renegades 8U 8 Tallahassee, FL
Stix 8U 8 Prattville, AL
Roadrunners 8 Cantonment, FL
Ozark Express 8 Ozark, AL
Scrappers 8U 8 Dothan, AL

9U
Team Name Age City, State
South Walton Hawks 8U 9 Santa Rosa Beach, FL
Florida Grind 9 Panama City, FL
Crenshaw Patriots 9 LUVERNE, AL
Tallahassee Heat BLACK 9 Tallahassee, FL
South Walton Hawks 9U 9 Santa Rosa Beach, FL
Dothan Dingers 9U 9 Dothan, AL
Tallahassee Renegades 9 Tallahassee, FL
Panhandle Elite 9 Pace, FL
Dirtbags 9U 9 Enterprise, AL

10U
Team Name Age City, State
Diamond Athletics 10U 10 Enterprise, AL
Crushers 10 Ozark, AL
Dirtbags 10 Destin, FL
NOKA Express 10 Baker, FL
Avengers 10u 10 Enterprise, AL
Southern Closers 10 Dothan, AL
South Walton Hawks 10u 10 Santa Rosa Beach, FL
Wiregrass Elite 10 Elba, AL
850 Wave 10 Lynn Haven, FL
L A Owls 10 Slocomb, AL
South Alabama Rattlers 10 Rehobeth, AL
Hornets 10 Ashford, AL

11U
Team Name Age City, State
South Walton Hawks 12u 11 Destin, FL
LA Elite 11 Ozark, AL
NWF Baseball 11 Southport, FL
Traveling Eagles 11 Niceville, FL
Southern Closers 11 Dothan, AL
Rip City Rangers 11 Phenix City, AL
EAST COAST SOX FL 11U 11 Niceville, FL

12U
Team Name Age City, State
5 Star Mafia Baseball-334 12 Wetumpka, AL
GameOn South 12 Leesburg, GA
Diamond Athletics 12 Enterprise, AL
Florida Prospects Baseball 12 Panama City, FL
Powermill 12 Tallahassee, FL
Regulators 12U 12 DOTHAN, AL
Tallahassee Heat 12 Tallahassee, FL
American Thunder 12 Dothan, AL
Southen Closers 12 Dothan, AL
HK Prime 9 12 Dothan, AL
Beach Sox 12u 12 Destin, FL

13U
Team Name Age City, State
Diamond Athletics - Chaos 13 Enterprise, AL
Wiregrass Indians 13 Headland, AL
Young Guns 13 Brantley, AL
Dothan Expos 13U 13 MIDLAND CITY, AL
East Coast Sox Philllips 13 Pace, FL
HK Prime 9 13 Dothan, AL
Traveling Eagles Gray 13 Niceville, FL
WSA RED 13U 13 Dothan, AL
EAST COAST SOX FL 13U 13 Niceville, FL

14U
Team Name Age City, State
CS Knights - Maroon 14 Cairo, GA
East Coast Sox White 14 Pace, FL
SOPRO 14 Headland, AL
Slammers 13U 14 Ozark, AL
Wiregrass Cardinals 14U 14 Newville, AL
Bucks Baseball 14 DeFuniak Springs, FL
WFBA Red 14 Cantonment, FL
HK Prime 9 14 Dothan, AL
Perdido 14U 14 Pensacola, FL
S.A.T. / Titans 14 Dothan, AL
Hustlers Baseball 14 Shorterville, AL
EAST COAST SOX FL 14U 14 Niceville, FL

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

7U
Score
Game Date / Time Location
11
21
Bombers
Diamond Athletics
-vs- 05/22/2021 - 8:00 AM FIELD 1
7
10
Traveling Eagles gray
Diamond Athletics
-vs- 05/22/2021 - 9:20 AM FIELD 1
14
15
7 Makos
Bombers
-vs- 05/22/2021 - 10:40 AM FIELD 1
6
19
Montgomery Mayhem 7U
Traveling Eagles gray
-vs- 05/22/2021 - 12:00 PM FIELD 1
10
0
Top Secret
7 Makos
-vs- 05/22/2021 - 1:20 PM FIELD 1
1
19
Montgomery Mayhem 7U
Top Secret
-vs- 05/22/2021 - 2:40 PM FIELD 1
11
14
Bombers
7 Makos
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1)
14
4
Traveling Eagles gray
Montgomery Mayhem 7U
-vs- 05/23/2021 - 9:20 AM FIELD 1 (GM2)
8
5
Top Secret
7 Makos
-vs- 05/23/2021 - 10:40 AM FIELD 1 (GM3)
16
17
Diamond Athletics
Traveling Eagles gray
-vs- 05/23/2021 - 12:00 PM FIELD 1 (GM4)
16
8
Top Secret
Traveling Eagles gray
-vs- 05/23/2021 - 1:20 PM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

8U
Score
Game Date / Time Location
13
5
Scrappers 8U
Ozark Express
-vs- 05/22/2021 - 8:00 AM FIELD 2
11
6
Ozark Express
Roadrunners
-vs- 05/22/2021 - 9:20 AM FIELD 2
15
7
Scrappers 8U
Stix 8U
-vs- 05/22/2021 - 10:40 AM FIELD 2
10
23
Roadrunners
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 05/22/2021 - 12:00 PM FIELD 2
12
20
Stix 8U
FLORIDA GRIND 8u
-vs- 05/22/2021 - 1:20 PM FIELD 2
5
15
FLORIDA GRIND 8u
Tallahassee Renegades 8U
-vs- 05/22/2021 - 2:40 PM FIELD 2
8
19
FLORIDA GRIND 8u
Roadrunners
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1)
15
12
Ozark Express
Stix 8U
-vs- 05/23/2021 - 9:20 AM FIELD 2 (GM2)
10
0
Scrappers 8U
Roadrunners
-vs- 05/23/2021 - 10:40 AM FIELD 2 (GM3)
13
14
Tallahassee Renegades 8U
Ozark Express
-vs- 05/23/2021 - 12:00 PM FIELD 2 (GM4)
13
9
Scrappers 8U
Ozark Express
-vs- 05/23/2021 - 1:20 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
12
2
Dothan Dingers 9U
South Walton Hawks 8U
-vs- 05/22/2021 - 9:00 AM FIELD 3
8
4
Florida Grind
Dirtbags 9U
-vs- 05/22/2021 - 9:00 AM FIELD 4
13
2
Tallahassee Renegades
South Walton Hawks 8U
-vs- 05/22/2021 - 10:40 AM FIELD 3
14
4
South Walton Hawks 9U
Dirtbags 9U
-vs- 05/22/2021 - 10:40 AM FIELD 4
8
7
Dothan Dingers 9U
Tallahassee Heat BLACK
-vs- 05/22/2021 - 12:20 PM FIELD 3
8
4
Crenshaw Patriots
Florida Grind
-vs- 05/22/2021 - 12:20 PM FIELD 4
7
13
Tallahassee Renegades
Panhandle Elite
-vs- 05/22/2021 - 2:00 PM FIELD 3
2
12
Crenshaw Patriots
South Walton Hawks 9U
-vs- 05/22/2021 - 2:00 PM FIELD 4
8
9
Tallahassee Heat BLACK
Panhandle Elite
-vs- 05/22/2021 - 3:40 PM FIELD 3
15
0
Tallahassee Heat BLACK
Dirtbags 9U
-vs- 05/23/2021 - 9:00 AM FIELD 4 (GROUP B) GM1
5
9
Crenshaw Patriots
South Walton Hawks 8U
-vs- 05/23/2021 - 10:40 AM FIELD 4 (GROUP B) GM2
16
4
Tallahassee Heat BLACK
South Walton Hawks 8U
-vs- 05/23/2021 - 12:20 PM FIELD 4 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
7
3
Florida Grind
Tallahassee Renegades
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM FIELD 3 (GROUP A) GM1
3
10
Dothan Dingers 9U
Panhandle Elite
-vs- 05/23/2021 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP A) GM2
5
3
South Walton Hawks 9U
Florida Grind
-vs- 05/23/2021 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP A) GM3
6
11
Panhandle Elite
South Walton Hawks 9U
-vs- 05/23/2021 - 1:00 PM FIELD 3 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

10U
Score
Game Date / Time Location
3
9
Crushers
850 Wave
-vs- 05/22/2021 - 8:00 AM FIELD 5
5
9
Southern Closers
L A Owls
-vs- 05/22/2021 - 8:00 AM FIELD 6
5
6
Crushers
NOKA Express
-vs- 05/22/2021 - 9:40 AM FIELD 5
16
4
Southern Closers
Dirtbags
-vs- 05/22/2021 - 9:40 AM FIELD 6
15
3
Hornets
850 Wave
-vs- 05/22/2021 - 11:20 AM FIELD 5
9
2
South Alabama Rattlers
L A Owls
-vs- 05/22/2021 - 11:20 AM FIELD 6
15
5
South Walton Hawks 10u
NOKA Express
-vs- 05/22/2021 - 1:00 PM FIELD 5
11
3
Avengers 10u
Dirtbags
-vs- 05/22/2021 - 1:00 PM FIELD 6
8
3
Diamond Athletics 10U
Hornets
-vs- 05/22/2021 - 2:40 PM FIELD 5
2
8
Wiregrass Elite
South Alabama Rattlers
-vs- 05/22/2021 - 2:40 PM FIELD 6
13
1
Diamond Athletics 10U
South Walton Hawks 10u
-vs- 05/22/2021 - 4:20 PM FIELD 5
5
3
Wiregrass Elite
Avengers 10u
-vs- 05/22/2021 - 4:20 PM FIELD 6
4
8
NOKA Express
Crushers
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM FIELD 6 (GROUP B) GM1
13
2
850 Wave
Dirtbags
-vs- 05/23/2021 - 9:40 AM FIELD 6 (GROUP B) GM2
6
1
L A Owls
Crushers
-vs- 05/23/2021 - 11:20 AM FIELD 6 (GROUP B) GM3
9
8
South Walton Hawks 10u
850 Wave
-vs- 05/23/2021 - 1:00 PM FIELD 6 (GROUP B) GM4
5
4
L A Owls
South Walton Hawks 10u
-vs- 05/23/2021 - 2:40 PM FIELD 6 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
11
8
Hornets
Wiregrass Elite
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM FIELD 5 (GROUP A) GM1
10
13
Avengers 10u
Southern Closers
-vs- 05/23/2021 - 9:40 AM FIELD 5 (GROUP A) GM2
2
6
South Alabama Rattlers
Hornets
-vs- 05/23/2021 - 11:20 AM FIELD 5 (GROUP A) GM3
9
3
Diamond Athletics 10U
Southern Closers
-vs- 05/23/2021 - 1:00 PM FIELD 5 (GROUP A) GM4
14
7
Hornets
Diamond Athletics 10U
-vs- 05/23/2021 - 2:40 PM FIELD 5 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

11U
Score
Game Date / Time Location
3
2
LA Elite
Southern Closers
-vs- 05/22/2021 - 8:00 AM FIELD 2
4
11
LA Elite
South Walton Hawks 12u
-vs- 05/22/2021 - 9:40 AM FIELD 2
9
1
Southern Closers
Traveling Eagles
-vs- 05/22/2021 - 11:20 AM FIELD 2
6
1
NWF Baseball
South Walton Hawks 12u
-vs- 05/22/2021 - 1:00 PM FIELD 2
16
0
NWF Baseball
EAST COAST SOX FL 11U
-vs- 05/22/2021 - 2:40 PM FIELD 2
4
5
Traveling Eagles
Rip City Rangers
-vs- 05/22/2021 - 2:40 PM FIELD 3
14
3
Rip City Rangers
EAST COAST SOX FL 11U
-vs- 05/22/2021 - 4:20 PM FIELD 2
13
3
Southern Closers
Traveling Eagles
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1)
15
4
Rip City Rangers
EAST COAST SOX FL 11U
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM FIELD 3 (GM2)
5
0
South Walton Hawks 12u
LA Elite
-vs- 05/23/2021 - 9:40 AM FIELD 2 (GM3)
2
5
Southern Closers
Rip City Rangers
-vs- 05/23/2021 - 11:20 AM FIELD 2 (GM4)
5
8
NWF Baseball
South Walton Hawks 12u
-vs- 05/23/2021 - 1:00 PM FIELD 2 (GM5)
6
7
Rip City Rangers
South Walton Hawks 12u
-vs- 05/23/2021 - 2:40 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
4
15
HK Prime 9
Regulators 12U
-vs- 05/22/2021 - 8:00 AM FIELD 3
11
4
American Thunder
GameOn South
-vs- 05/22/2021 - 8:00 AM FIELD 4
0
13
HK Prime 9
Florida Prospects Baseball
-vs- 05/22/2021 - 9:40 AM FIELD 3
18
5
Diamond Athletics
GameOn South
-vs- 05/22/2021 - 9:40 AM FIELD 4
2
12
Regulators 12U
Florida Prospects Baseball
-vs- 05/22/2021 - 11:20 AM FIELD 3
9
2
Diamond Athletics
American Thunder
-vs- 05/22/2021 - 11:20 AM FIELD 4
10
2
Tallahassee Heat
Beach Sox 12u
-vs- 05/22/2021 - 1:00 PM FIELD 3
15
5
5 Star Mafia Baseball-334
Powermill
-vs- 05/22/2021 - 1:00 PM FIELD 4
16
7
Southen Closers
Powermill
-vs- 05/22/2021 - 2:40 PM FIELD 4
5
8
5 Star Mafia Baseball-334
Tallahassee Heat
-vs- 05/22/2021 - 4:20 PM FIELD 3
10
11
Southen Closers
Beach Sox 12u
-vs- 05/22/2021 - 4:20 PM FIELD 4
5
14
GameOn South
Powermill
-vs- 05/23/2021 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP B) GM1
13
1
Beach Sox 12u
HK Prime 9
-vs- 05/23/2021 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP B) GM2
2
5
Southen Closers
Powermill
-vs- 05/23/2021 - 1:00 PM FIELD 3 (GROUP B) GM3
5
4
Beach Sox 12u
Powermill
-vs- 05/23/2021 - 2:40 PM FIELD 3 (GROUP B) CHAMPIONSHIP
6
1
5 Star Mafia Baseball-334
American Thunder
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM FIELD 4 (GROUP A) GM1
6
2
Tallahassee Heat
Regulators 12U
-vs- 05/23/2021 - 9:40 AM FIELD 4 (GROUP A) GM2
5
6
Florida Prospects Baseball
5 Star Mafia Baseball-334
-vs- 05/23/2021 - 11:20 AM FIELD 4 (GROUP A) GM3
2
8
Diamond Athletics
Tallahassee Heat
-vs- 05/23/2021 - 1:00 PM FIELD 4 (GROUP A) GM4
4
5
5 Star Mafia Baseball-334
Tallahassee Heat
-vs- 05/23/2021 - 2:40 PM FIELD 4 (GROUP A) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
12
3
Diamond Athletics - Chaos
HK Prime 9
-vs- 05/22/2021 - 9:00 AM HARDY
7
0
WSA RED 13U
Wiregrass Indians
-vs- 05/22/2021 - 10:00 AM BREWTON
14
1
Diamond Athletics - Chaos
East Coast Sox Philllips
-vs- 05/22/2021 - 10:40 AM HARDY
4
3
WSA RED 13U
Young Guns
-vs- 05/22/2021 - 11:40 AM BREWTON
11
1
EAST COAST SOX FL 13U
HK Prime 9
-vs- 05/22/2021 - 12:20 PM HARDY
2
10
Wiregrass Indians
Traveling Eagles Gray
-vs- 05/22/2021 - 1:20 PM BREWTON
11
5
Dothan Expos 13U
East Coast Sox Philllips
-vs- 05/22/2021 - 2:00 PM HARDY
5
3
Traveling Eagles Gray
Young Guns
-vs- 05/22/2021 - 3:00 PM BREWTON
8
0
Dothan Expos 13U
EAST COAST SOX FL 13U
-vs- 05/22/2021 - 3:40 PM HARDY
5
1
Wiregrass Indians
HK Prime 9
-vs- 05/23/2021 - 9:00 AM BREWTON (GROUP B) GM1
8
1
Young Guns
East Coast Sox Philllips
-vs- 05/23/2021 - 10:40 AM BREWTON (GROUP B) GM2
4
1
Wiregrass Indians
Young Guns
-vs- 05/23/2021 - 12:20 PM BREWTON (GROUP B) CHAMPIONSHIP
6
1
Traveling Eagles Gray
EAST COAST SOX FL 13U
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM HARDY (GROUP A) GM1
3
8
Diamond Athletics - Chaos
Dothan Expos 13U
-vs- 05/23/2021 - 9:40 AM HARDY (GROUP A) GM2
5
8
WSA RED 13U
Traveling Eagles Gray
-vs- 05/23/2021 - 11:20 AM HARDY (GROUP A) GM3
7
0
Dothan Expos 13U
Traveling Eagles Gray
-vs- 05/23/2021 - 1:00 PM HARDY (GROUP A) CHAMPIONSHIP

14U
Score
Game Date / Time Location
8
5
Hustlers Baseball
HK Prime 9
-vs- 05/22/2021 - 8:00 AM NORTHCUTT
1
8
Wiregrass Cardinals 14U
S.A.T. / Titans
-vs- 05/22/2021 - 8:00 AM PITTMAN
14
3
Hustlers Baseball
Slammers 13U
-vs- 05/22/2021 - 9:40 AM NORTHCUTT
3
7
Wiregrass Cardinals 14U
SOPRO
-vs- 05/22/2021 - 9:40 AM PITTMAN
8
8
WFBA Red
HK Prime 9
-vs- 05/22/2021 - 11:20 AM NORTHCUTT
1
9
S.A.T. / Titans
EAST COAST SOX FL 14U
-vs- 05/22/2021 - 11:20 AM PITTMAN
3
8
Slammers 13U
East Coast Sox White
-vs- 05/22/2021 - 1:00 PM NORTHCUTT
8
2
Perdido 14U
SOPRO
-vs- 05/22/2021 - 1:00 PM PITTMAN
0
11
CS Knights - Maroon
WFBA Red
-vs- 05/22/2021 - 2:40 PM NORTHCUTT
7
13
EAST COAST SOX FL 14U
Bucks Baseball
-vs- 05/22/2021 - 2:40 PM PITTMAN
0
10
CS Knights - Maroon
East Coast Sox White
-vs- 05/22/2021 - 4:20 PM NORTHCUTT
5
2
Perdido 14U
Bucks Baseball
-vs- 05/22/2021 - 4:20 PM PITTMAN
2
24
Wiregrass Cardinals 14U
CS Knights - Maroon
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM PITTMAN (GROUP B) GM1
6
2
HK Prime 9
Slammers 13U
-vs- 05/23/2021 - 9:40 AM PITTMAN (GROUP B) GM2
6
0
Bucks Baseball
CS Knights - Maroon
-vs- 05/23/2021 - 11:20 AM PITTMAN (GROUP B) GM3
12
1
EAST COAST SOX FL 14U
HK Prime 9
-vs- 05/23/2021 - 1:00 PM PITTMAN (GROUP B) GM4
6
8
Bucks Baseball
EAST COAST SOX FL 14U
-vs- 05/23/2021 - 2:40 PM PITTMAN (GROUP B) CHAMPIONSHIP
6
3
WFBA Red
S.A.T. / Titans
-vs- 05/23/2021 - 8:00 AM NORTHCUTT (GROUP A) GM1
8
2
Hustlers Baseball
SOPRO
-vs- 05/23/2021 - 9:40 AM NORTHCUTT (GROUP A) GM2
2
7
East Coast Sox White
WFBA Red
-vs- 05/23/2021 - 11:20 AM NORTHCUTT (GROUP A) GM3
0
12
Perdido 14U
Hustlers Baseball
-vs- 05/23/2021 - 1:00 PM NORTHCUTT (GROUP A) GM4
1
6
WFBA Red
Hustlers Baseball
-vs- 05/23/2021 - 2:40 PM NORTHCUTT (GROUP A) CHAMPIONSHIP

7U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Top Secret 4-0-0 4-0-0 1 1
Traveling Eagles gray 3-2-0 12-4-0 2 3
Diamond Athletics 2-1-0 9-5-0 3 2
7 Makos 1-3-0 1-3-0 4 5
Bombers 1-2-0 2-10-0 5 4
Montgomery Mayhem 7U 0-3-0 0-3-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Bombers 11 Diamond Athletics 21
5-22 Traveling Eagles gray 7 Diamond Athletics 10
5-22 7 Makos 14 Bombers 15
5-22 Montgomery Mayhem 7U 6 Traveling Eagles gray 19
5-22 Top Secret 10 7 Makos 0
5-22 Montgomery Mayhem 7U 1 Top Secret 19
5-23 Bombers 11 7 Makos 14
5-23 Traveling Eagles gray 14 Montgomery Mayhem 7U 4
5-23 Top Secret 8 7 Makos 5
5-23 Diamond Athletics 16 Traveling Eagles gray 17
5-23 Top Secret 16 Traveling Eagles gray 8

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Scrappers 8U 4-0-0 27-6-2 1 1
Ozark Express 3-2-0 9-51-0 2 3
Tallahassee Renegades 8U 2-1-0 24-13-1 3 2
Roadrunners 1-3-0 1-3-0 4 5
FLORIDA GRIND 8u 1-2-0 9-13-0 5 4
Stix 8U 0-3-0 0-3-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Scrappers 8U 13 Ozark Express 5
5-22 Ozark Express 11 Roadrunners 6
5-22 Scrappers 8U 15 Stix 8U 7
5-22 Roadrunners 10 Tallahassee Renegades 8U 23
5-22 Stix 8U 12 FLORIDA GRIND 8u 20
5-22 FLORIDA GRIND 8u 5 Tallahassee Renegades 8U 15
5-23 FLORIDA GRIND 8u 8 Roadrunners 19
5-23 Ozark Express 15 Stix 8U 12
5-23 Scrappers 8U 10 Roadrunners 0
5-23 Tallahassee Renegades 8U 13 Ozark Express 14
5-23 Scrappers 8U 13 Ozark Express 9

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 9U 4-0-0 21-5-0 1 1
Panhandle Elite 3-1-0 7-3-1 2 3
Dothan Dingers 9U 2-1-0 12-17-1 3 2
Florida Grind 2-2-0 16-21-0 4 4
Tallahassee Renegades 1-2-0 10-14-3 5 5
Tallahassee Heat BLACK 2-2-0 12-8-1 6 7
South Walton Hawks 8U 1-3-0 1-3-0 7 9
Dirtbags 9U 0-3-0 8-26-2 8 8
Crenshaw Patriots 1-2-0 12-7-0 9 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Dothan Dingers 9U 12 South Walton Hawks 8U 2
5-22 Florida Grind 8 Dirtbags 9U 4
5-22 Tallahassee Renegades 13 South Walton Hawks 8U 2
5-22 South Walton Hawks 9U 14 Dirtbags 9U 4
5-22 Dothan Dingers 9U 8 Tallahassee Heat BLACK 7
5-22 Crenshaw Patriots 8 Florida Grind 4
5-22 Tallahassee Renegades 7 Panhandle Elite 13
5-22 Crenshaw Patriots 2 South Walton Hawks 9U 12
5-22 Tallahassee Heat BLACK 8 Panhandle Elite 9
5-23 Tallahassee Heat BLACK 15 Dirtbags 9U 0
5-23 Crenshaw Patriots 5 South Walton Hawks 8U 9
5-23 Tallahassee Heat BLACK 16 South Walton Hawks 8U 4
5-23 Florida Grind 7 Tallahassee Renegades 3
5-23 Dothan Dingers 9U 3 Panhandle Elite 10
5-23 South Walton Hawks 9U 5 Florida Grind 3
5-23 Panhandle Elite 6 South Walton Hawks 9U 11

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Hornets 4-1-0 35-14-0 1 4
Diamond Athletics 10U 3-1-0 17-13-1 2 2
Southern Closers 2-2-0 9-11-0 3 6
South Alabama Rattlers 2-1-0 13-16-0 4 1
Wiregrass Elite 1-2-0 7-2-0 5 5
Avengers 10u 1-2-0 27-16-0 6 3
L A Owls 3-1-0 14-21-0 7 7
South Walton Hawks 10u 2-2-0 3-14-0 8 8
850 Wave 2-2-0 9-16-0 9 9
Crushers 1-3-0 2-12-0 10 11
NOKA Express 1-2-0 1-7-1 11 10
Dirtbags 0-3-0 0-6-0 12 12

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Crushers 3 850 Wave 9
5-22 Southern Closers 5 L A Owls 9
5-22 Crushers 5 NOKA Express 6
5-22 Southern Closers 16 Dirtbags 4
5-22 Hornets 15 850 Wave 3
5-22 South Alabama Rattlers 9 L A Owls 2
5-22 South Walton Hawks 10u 15 NOKA Express 5
5-22 Avengers 10u 11 Dirtbags 3
5-22 Diamond Athletics 10U 8 Hornets 3
5-22 Wiregrass Elite 2 South Alabama Rattlers 8
5-22 Diamond Athletics 10U 13 South Walton Hawks 10u 1
5-22 Wiregrass Elite 5 Avengers 10u 3
5-23 NOKA Express 4 Crushers 8
5-23 850 Wave 13 Dirtbags 2
5-23 L A Owls 6 Crushers 1
5-23 South Walton Hawks 10u 9 850 Wave 8
5-23 L A Owls 5 South Walton Hawks 10u 4
5-23 Hornets 11 Wiregrass Elite 8
5-23 Avengers 10u 10 Southern Closers 13
5-23 South Alabama Rattlers 2 Hornets 6
5-23 Diamond Athletics 10U 9 Southern Closers 3
5-23 Hornets 14 Diamond Athletics 10U 7

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 12u 4-1-0 20-12-0 1 4
Rip City Rangers 4-1-0 6-2-0 2 2
Southern Closers 2-2-0 11-12-2 3 3
NWF Baseball 2-1-0 23-10-1 4 1
LA Elite 1-2-0 2-13-0 5 5
Traveling Eagles 0-3-0 2-8-0 6 6
EAST COAST SOX FL 11U 0-3-0 0-6-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 LA Elite 3 Southern Closers 2
5-22 LA Elite 4 South Walton Hawks 12u 11
5-22 Southern Closers 9 Traveling Eagles 1
5-22 NWF Baseball 6 South Walton Hawks 12u 1
5-22 NWF Baseball 16 EAST COAST SOX FL 11U 0
5-22 Traveling Eagles 4 Rip City Rangers 5
5-22 Rip City Rangers 14 EAST COAST SOX FL 11U 3
5-23 Southern Closers 13 Traveling Eagles 3
5-23 Rip City Rangers 15 EAST COAST SOX FL 11U 4
5-23 South Walton Hawks 12u 5 LA Elite 0
5-23 Southern Closers 2 Rip City Rangers 5
5-23 NWF Baseball 5 South Walton Hawks 12u 8
5-23 Rip City Rangers 6 South Walton Hawks 12u 7

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Heat 5-0-0 23-7-1 1 3
5 Star Mafia Baseball-334 3-2-0 3-2-0 2 4
Florida Prospects Baseball 2-1-0 38-6-0 3 1
Diamond Athletics 2-1-0 13-4-2 4 2
American Thunder 1-2-0 12-12-0 5 5
Regulators 12U 1-2-0 20-12-0 6 6
Beach Sox 12u 3-1-0 7-6-1 7 8
Powermill 2-3-0 14-19-3 8 11
HK Prime 9 0-3-0 4-15-0 9 9
Southen Closers 1-2-0 13-15-0 10 7
GameOn South 0-3-0 0-3-0 11 10

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 HK Prime 9 4 Regulators 12U 15
5-22 American Thunder 11 GameOn South 4
5-22 HK Prime 9 0 Florida Prospects Baseball 13
5-22 Diamond Athletics 18 GameOn South 5
5-22 Regulators 12U 2 Florida Prospects Baseball 12
5-22 Diamond Athletics 9 American Thunder 2
5-22 Tallahassee Heat 10 Beach Sox 12u 2
5-22 5 Star Mafia Baseball-334 15 Powermill 5
5-22 Southen Closers 16 Powermill 7
5-22 5 Star Mafia Baseball-334 5 Tallahassee Heat 8
5-22 Southen Closers 10 Beach Sox 12u 11
5-23 GameOn South 5 Powermill 14
5-23 Beach Sox 12u 13 HK Prime 9 1
5-23 Southen Closers 2 Powermill 5
5-23 Beach Sox 12u 5 Powermill 4
5-23 5 Star Mafia Baseball-334 6 American Thunder 1
5-23 Tallahassee Heat 6 Regulators 12U 2
5-23 Florida Prospects Baseball 5 5 Star Mafia Baseball-334 6
5-23 Diamond Athletics 2 Tallahassee Heat 8
5-23 5 Star Mafia Baseball-334 4 Tallahassee Heat 5

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Dothan Expos 13U 4-0-0 28-11-2 1 3
Traveling Eagles Gray 4-1-0 13-6-1 2 4
Diamond Athletics - Chaos 2-1-0 18-4-0 3 2
WSA RED 13U 2-1-0 10-13-0 4 1
EAST COAST SOX FL 13U 1-2-0 2-4-0 5 5
Wiregrass Indians 2-2-0 11-15-0 6 7
Young Guns 1-3-0 10-28-1 7 6
HK Prime 9 0-3-0 7-18-0 8 8
East Coast Sox Philllips 0-3-0 0-3-0 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Diamond Athletics - Chaos 12 HK Prime 9 3
5-22 WSA RED 13U 7 Wiregrass Indians 0
5-22 Diamond Athletics - Chaos 14 East Coast Sox Philllips 1
5-22 WSA RED 13U 4 Young Guns 3
5-22 EAST COAST SOX FL 13U 11 HK Prime 9 1
5-22 Wiregrass Indians 2 Traveling Eagles Gray 10
5-22 Dothan Expos 13U 11 East Coast Sox Philllips 5
5-22 Traveling Eagles Gray 5 Young Guns 3
5-22 Dothan Expos 13U 8 EAST COAST SOX FL 13U 0
5-23 Wiregrass Indians 5 HK Prime 9 1
5-23 Young Guns 8 East Coast Sox Philllips 1
5-23 Wiregrass Indians 4 Young Guns 1
5-23 Traveling Eagles Gray 6 EAST COAST SOX FL 13U 1
5-23 Diamond Athletics - Chaos 3 Dothan Expos 13U 8
5-23 WSA RED 13U 5 Traveling Eagles Gray 8
5-23 Dothan Expos 13U 7 Traveling Eagles Gray 0

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Hustlers Baseball 5-0-0 9-0-0 1 3
WFBA Red 3-1-1 5-3-1 2 4
Perdido 14U 2-1-0 2-1-0 3 2
East Coast Sox White 2-1-0 2-1-0 4 1
S.A.T. / Titans 1-2-0 5-19-0 5 5
SOPRO 1-2-0 1-5-0 6 6
EAST COAST SOX FL 14U 3-1-0 5-3-0 7 8
Bucks Baseball 2-2-0 15-18-2 8 7
HK Prime 9 1-2-1 9-8-1 9 9
CS Knights - Maroon 1-3-0 5-13-0 10 11
Wiregrass Cardinals 14U 0-3-0 2-10-0 11 10
Slammers 13U 0-3-0 4-7-0 12 12

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-22 Hustlers Baseball 8 HK Prime 9 5
5-22 Wiregrass Cardinals 14U 1 S.A.T. / Titans 8
5-22 Hustlers Baseball 14 Slammers 13U 3
5-22 Wiregrass Cardinals 14U 3 SOPRO 7
5-22 WFBA Red 8 HK Prime 9 8
5-22 S.A.T. / Titans 1 EAST COAST SOX FL 14U 9
5-22 Slammers 13U 3 East Coast Sox White 8
5-22 Perdido 14U 8 SOPRO 2
5-22 CS Knights - Maroon 0 WFBA Red 11
5-22 EAST COAST SOX FL 14U 7 Bucks Baseball 13
5-22 CS Knights - Maroon 0 East Coast Sox White 10
5-22 Perdido 14U 5 Bucks Baseball 2
5-23 Wiregrass Cardinals 14U 2 CS Knights - Maroon 24
5-23 HK Prime 9 6 Slammers 13U 2
5-23 Bucks Baseball 6 CS Knights - Maroon 0
5-23 EAST COAST SOX FL 14U 12 HK Prime 9 1
5-23 Bucks Baseball 6 EAST COAST SOX FL 14U 8
5-23 WFBA Red 6 S.A.T. / Titans 3
5-23 Hustlers Baseball 8 SOPRO 2
5-23 East Coast Sox White 2 WFBA Red 7
5-23 Perdido 14U 0 Hustlers Baseball 12
5-23 WFBA Red 1 Hustlers Baseball 6

Event Address: 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

DOTHAN WEATHER

Visit Dothan