Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

OPENING DAY BLAST XII - TALLAHASSEE, FL

MESSER SPORTS COMPLEX / TALLAHASSEE, FL
February 15, 2020 through February 16, 2020

**2020 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (TALLAHASSEE, FLORIDA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT.


**BRACKETS POSTED**

GAME TIMES EST



OPENING WEEKEND FOR TBUSA AND FLORIDA STATE SEMINOLES 

FLORIDA STATE SEMINOLES VS NIAGARA UNIVERSITY (FRIDAY 6PM, SATURDAY 2PM and SUNDAY 1PM)

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK.  

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK.  

NO PETS ALLOWED IN PARK.

  

Tournament Entry Deadline:  February 12, 2020 at 6 pm CST

Pay online or make checks payable to TBUSA. 

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
No teams have registered for this age group.

9U
Team Name Age City, State
Tallahassee Renegades 9 Tallahassee, FL
9U Beach Sox 9 Crestview, FL
5 Star National Buhler 9U 9 Tifton, GA
Tallahassee Heat 9 Crawfordville, FL

10U
Team Name Age City, State
Headland Hawks 10 Headland, AL
Tallahassee Renegades 10 Tallahassee, FL
Knuckleheads 10U 10 Thomasville, GA
TOMAHAWKS 10 Fort white, FL
Tallahassee Heat 10 Tallahassee, FL
Warriors 10 Thomasville, GA

11U
Team Name Age City, State
Sandlot 11 Apalachicola/Port St Joe, FL
Tallahassee Heat 11 Tallahassee, FL
NF Grit Black-Parnell 11 Freeport, FL
Powermill 11u 11 Tallahassee, FL
DKSA ELITE 11U 11 Thomasville, GA
Tallahassee Renegades 11U 11 Tallahassee, FL

12U
Team Name Age City, State
NFE Bombers 12 Tallahassee, FL
Tallahassee Tomahawks 12 Crawfordville, FL
Tallahassee Renegades 12 Tallahassee, FL
Pirates 12 Sneads, FL
Tallahassee HEAT 12U 12 Tallahassee, FL
5 Star National 12U 12 Tifton, GA
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA

13U
Team Name Age City, State
Tallahassee Tomahawks 13 Tallahassee, FL
DeKalb Lions 13 Ellenwood, GA
DKSA ELITE 13U 13 Thomasville, GA

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

9U
Score
Game Date / Time Location
2
10
Tallahassee Renegades
Tallahassee Heat
-vs- 02/15/2020 - 8:00 AM FIELD 2 (MESSER NORTH)
3
3
9U Beach Sox
Tallahassee Heat
-vs- 02/15/2020 - 9:40 AM FIELD 2 (MESSER NORTH)
8
7
5 Star National Buhler 9U
Tallahassee Renegades
-vs- 02/15/2020 - 11:20 AM FIELD 2 (MESSER NORTH)
8
0
5 Star National Buhler 9U
9U Beach Sox
-vs- 02/15/2020 - 1:00 PM FIELD 2 (MESSER NORTH)
5
4
Tallahassee Heat
9U Beach Sox
-vs- 02/16/2020 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1)
-
-
5 Star National Buhler 9U
Tallahassee Renegades
-vs- 02/16/2020 - 9:40 AM FIELD 2 (GM2)
-
-
Tallahassee Heat
Winner Game 2
-vs- 02/16/2020 - 11:20 AM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
9
0
Headland Hawks
Knuckleheads 10U
-vs- 02/15/2020 - 8:00 AM FIELD 1 (MESSER NORTH)
6
6
Warriors
Tallahassee Renegades
-vs- 02/15/2020 - 8:00 AM FIELD 4 (MESSER NORTH)
1
2
Headland Hawks
Tallahassee Heat
-vs- 02/15/2020 - 9:40 AM FIELD 1 (MESSER NORTH)
7
4
Tallahassee Renegades
TOMAHAWKS
-vs- 02/15/2020 - 9:40 AM FIELD 4 (MESSER NORTH)
10
1
Tallahassee Heat
Warriors
-vs- 02/15/2020 - 11:20 AM FIELD 1 (MESSER NORTH)
1
11
TOMAHAWKS
Knuckleheads 10U
-vs- 02/15/2020 - 11:20 AM FIELD 4 (MESSER NORTH)
4
7
Knuckleheads 10U
Warriors
-vs- 02/16/2020 - 8:00 AM FIELD 1 (GM1)
9
4
Headland Hawks
TOMAHAWKS
-vs- 02/16/2020 - 8:00 AM FIELD 4 (GM2)
13
5
Tallahassee Heat
Warriors
-vs- 02/16/2020 - 9:40 AM FIELD 1 (GM3)
-
-
Tallahassee Renegades
Headland Hawks
-vs- 02/16/2020 - 9:40 AM FIELD 4 (GM4)
-
-
Tallahassee Heat
Winner Game 4
-vs- 02/16/2020 - 11:20 AM FIELD 1 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
8
3
Tallahassee Heat
DKSA ELITE 11U
-vs- 02/15/2020 - 8:00 AM FIELD 8 (MESSER SOUTH)
1
6
Sandlot
Tallahassee Heat
-vs- 02/15/2020 - 9:40 AM FIELD 8 (MESSER SOUTH)
2
11
Powermill 11u
NF Grit Black-Parnell
-vs- 02/15/2020 - 11:20 AM FIELD 8 (MESSER SOUTH)
6
8
Tallahassee Renegades 11U
DKSA ELITE 11U
-vs- 02/15/2020 - 11:20 AM FIELD 10 (MESSER SOUTH)
0
7
Powermill 11u
Sandlot
-vs- 02/15/2020 - 1:00 PM FIELD 8 (MESSER SOUTH)
1
16
Tallahassee Renegades 11U
NF Grit Black-Parnell
-vs- 02/15/2020 - 2:40 PM FIELD 8 (MESSER SOUTH)
-
-
DKSA ELITE 11U
Powermill 11u
-vs- 02/16/2020 - 9:40 AM FIELD 8 (GM1)
9
3
Sandlot
Tallahassee Renegades 11U
-vs- 02/16/2020 - 9:40 AM FIELD 9 (GM2)
-
-
NF Grit Black-Parnell
Winner Game 1
-vs- 02/16/2020 - 11:20 AM FIELD 8 (GM3)
-
-
Tallahassee Heat
Winner Game 2
-vs- 02/16/2020 - 11:20 AM FIELD 9 (GM4)
-
-
Winner Game 3
Winner Game 4
-vs- 02/16/2020 - 1:00 PM FIELD 8 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
9
2
5 Star National 12U
Tallahassee HEAT 12U
-vs- 02/15/2020 - 8:00 AM FIELD 10 (MESSER SOUTH)
14
1
5 Star National 12U
Tallahassee Renegades
-vs- 02/15/2020 - 9:40 AM FIELD 10 (MESSER SOUTH)
5
2
Tallahassee Tomahawks
DKSA ELITE 12U
-vs- 02/15/2020 - 9:40 AM FIELD 9 (MESSER SOUTH)
15
0
Tallahassee HEAT 12U
Pirates
-vs- 02/15/2020 - 11:20 AM FIELD 9 (MESSER SOUTH)
6
16
Tallahassee Tomahawks
NFE Bombers
-vs- 02/15/2020 - 1:00 PM FIELD 9 (MESSER SOUTH)
1
6
Tallahassee Renegades
DKSA ELITE 12U
-vs- 02/15/2020 - 1:00 PM FIELD 10 (MESSER SOUTH)
11
4
NFE Bombers
Pirates
-vs- 02/15/2020 - 2:40 PM FIELD 9 (MESSER SOUTH)
13
5
Tallahassee HEAT 12U
Tallahassee Tomahawks
-vs- 02/16/2020 - 8:00 AM FIELD 8 (GM1)
4
5
DKSA ELITE 12U
Tallahassee Renegades
-vs- 02/16/2020 - 8:00 AM FIELD 9 (GM2)
13
4
NFE Bombers
Pirates
-vs- 02/16/2020 - 8:00 AM FIELD 10 (GM3)
11
1
Tallahassee Renegades
NFE Bombers
-vs- 02/16/2020 - 9:40 AM FIELD 10 (GM4)
-
-
5 Star National 12U
Winner Game 1
-vs- 02/16/2020 - 11:20 AM FIELD 10 (GM5)
-
-
Winner Game 4
Winner Game 5
-vs- 02/16/2020 - 1:00 PM FIELD 10 (CHAMPIONSHIP)

13U
Score
Game Date / Time Location
12
3
Tallahassee Tomahawks
DKSA ELITE 13U
-vs- 02/15/2020 - 8:00 AM FIELD 7 (MESSER SOUTH)
14
0
Tallahassee Tomahawks
DeKalb Lions
-vs- 02/15/2020 - 9:50 AM FIELD 7 (MESSER SOUTH)
13
1
DKSA ELITE 13U
DeKalb Lions
-vs- 02/15/2020 - 11:40 AM FIELD 7 (MESSER SOUTH)
9
1
DKSA ELITE 13U
DeKalb Lions
-vs- 02/16/2020 - 8:00 AM FIELD 7 (GM1)
5
4
Tallahassee Tomahawks
DKSA ELITE 13U
-vs- 02/16/2020 - 9:50 AM FIELD 7 (CHAMPIONSHIP)

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Winner Game 2 0-0-0 0-0-0
5 Star National Buhler 9U 2-0-0 2-0-0 1 1
Tallahassee Heat 2-0-1 2-0-1 2 2
9U Beach Sox 0-2-1 8-2-1 3 3
Tallahassee Renegades 0-2-0 1-5-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
2-15 Tallahassee Renegades 2 Tallahassee Heat 10
2-15 9U Beach Sox 3 Tallahassee Heat 3
2-15 5 Star National Buhler 9U 8 Tallahassee Renegades 7
2-15 5 Star National Buhler 9U 8 9U Beach Sox 0
2-16 Tallahassee Heat 5 9U Beach Sox 4
2-16 5 Star National Buhler 9U - Tallahassee Renegades -
2-16 Tallahassee Heat - Winner Game 2 -

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Winner Game 4 0-0-0 0-0-0
Tallahassee Heat 3-0-0 7-0-0 1 1
Tallahassee Renegades 1-0-1 1-0-1 2 2
Headland Hawks 2-1-0 21-6-1 3 3
Warriors 1-2-1 1-2-1 4 5
Knuckleheads 10U 1-2-0 1-2-0 5 4
TOMAHAWKS 0-3-0 0-3-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
2-15 Headland Hawks 9 Knuckleheads 10U 0
2-15 Warriors 6 Tallahassee Renegades 6
2-15 Headland Hawks 1 Tallahassee Heat 2
2-15 Tallahassee Renegades 7 TOMAHAWKS 4
2-15 Tallahassee Heat 10 Warriors 1
2-15 TOMAHAWKS 1 Knuckleheads 10U 11
2-16 Knuckleheads 10U 4 Warriors 7
2-16 Headland Hawks 9 TOMAHAWKS 4
2-16 Tallahassee Heat 13 Warriors 5
2-16 Tallahassee Renegades - Headland Hawks -
2-16 Tallahassee Heat - Winner Game 4 -

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Winner Game 2 0-0-0 0-0-0
Winner Game 3 0-0-0 0-0-0
Winner Game 4 0-0-0 0-0-0
Winner Game 1 0-0-0 0-0-0
NF Grit Black-Parnell 2-0-0 14-10-0 1 1
Tallahassee Heat 2-0-0 2-0-0 2 2
Sandlot 2-1-0 22-10-1 3 3
DKSA ELITE 11U 1-1-0 5-5-0 4 4
Powermill 11u 0-2-0 2-3-0 5 5
Tallahassee Renegades 11U 0-3-0 0-6-0 6 6

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
2-15 Tallahassee Heat 8 DKSA ELITE 11U 3
2-15 Sandlot 1 Tallahassee Heat 6
2-15 Powermill 11u 2 NF Grit Black-Parnell 11
2-15 Tallahassee Renegades 11U 6 DKSA ELITE 11U 8
2-15 Powermill 11u 0 Sandlot 7
2-15 Tallahassee Renegades 11U 1 NF Grit Black-Parnell 16
2-16 DKSA ELITE 11U - Powermill 11u -
2-16 Sandlot 9 Tallahassee Renegades 11U 3
2-16 NF Grit Black-Parnell - Winner Game 1 -
2-16 Tallahassee Heat - Winner Game 2 -
2-16 Winner Game 3 - Winner Game 4 -

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Winner Game 4 0-0-0 0-0-0
Winner Game 1 0-0-0 0-0-0
Winner Game 5 0-0-0 0-0-0
5 Star National 12U 2-0-0 2-0-0 1 1
Tallahassee HEAT 12U 2-1-0 8-3-0 2 4
Tallahassee Renegades 2-2-0 4-4-0 3 6
NFE Bombers 3-1-0 6-11-0 4 2
DKSA ELITE 12U 1-2-0 10-7-1 5 3
Tallahassee Tomahawks 1-2-0 2-4-0 6 5
Pirates 0-3-0 3-11-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
2-15 5 Star National 12U 9 Tallahassee HEAT 12U 2
2-15 5 Star National 12U 14 Tallahassee Renegades 1
2-15 Tallahassee Tomahawks 5 DKSA ELITE 12U 2
2-15 Tallahassee HEAT 12U 15 Pirates 0
2-15 Tallahassee Tomahawks 6 NFE Bombers 16
2-15 Tallahassee Renegades 1 DKSA ELITE 12U 6
2-15 NFE Bombers 11 Pirates 4
2-16 Tallahassee HEAT 12U 13 Tallahassee Tomahawks 5
2-16 DKSA ELITE 12U 4 Tallahassee Renegades 5
2-16 NFE Bombers 13 Pirates 4
2-16 Tallahassee Renegades 11 NFE Bombers 1
2-16 5 Star National 12U - Winner Game 1 -
2-16 Winner Game 4 - Winner Game 5 -

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Tallahassee Tomahawks 3-0-0 7-0-0 1 1
DKSA ELITE 13U 2-2-0 4-3-0 2 2
DeKalb Lions 0-3-0 0-3-0 3 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
2-15 Tallahassee Tomahawks 12 DKSA ELITE 13U 3
2-15 Tallahassee Tomahawks 14 DeKalb Lions 0
2-15 DKSA ELITE 13U 13 DeKalb Lions 1
2-16 DKSA ELITE 13U 9 DeKalb Lions 1
2-16 Tallahassee Tomahawks 5 DKSA ELITE 13U 4

Event Address: 2830 JACKSON BLUFF RD, TALLAHASSEE, FL 32304

Map and Directions Map and Directions

Weather: